2020 metai jau eina į pabaigą, todėl pats laikas apžvelgti kokie metai buvo Utenos apskrities futbolo federacijai (UAFF). Gruodį paprastai turėjo įsibėgėti salės futbolo sezonas, bet dėl visiems suprantamų priežasčių, jis, geriausiu atveju, prasidės tik kovo mėnesį, jei apskritai galės vykti.
Dėl to galima jau dabar reziumuoti, kas įdomaus nutiko UAFF turnyruose 2020 metais.
Salės futbolo sezonas vaikams baigėsi lauke
Šie metai, žinoma, visiems įsimins kaip „karantininiai“. Dėl koronaviruso pandemijos 2020 metais „iškrito“ kiek daugiau nei penki mėnesiai. Jau kovo viduryje susijaukė vaikų salės futbolo pirmenybių tvarkaraštis, todėl teko ieškoti būdų, kaip suktis iš padėties. Dėl tos pačios priežasties neįvyko ir UAFF mėgėjų salės futbolo taurės varžybos.
Tik pasibaigus pirmajam karantinui, vaikų salės futbolo finalinio etapo varžybos buvo sužaistos birželio mėnesį lauke. Taip kartu buvo atidarytas ir lauko sezonas.
Iš viso atvirose UAFF vaikų salės futbolo pirmenybėse dalyvavo 41 komanda iš 10 miestų.
Vasarą atsirado daug administracinio ir organizacinio darbo, mat keitėsi Lietuvos vaikų ir jaunių futbolo varžybų formatai. Pagal LFF nurodymus, UAFF varžybos turėjo vykti nebe 7×7, o 8×8. Taip pat buvo įkurtos vaikų „WellKid PRO“ lygos, kuriose privalo dalyvauti net dvi vieno klubo komandos.
„Natūralu, kad dėl to sumažėjo vaikų UAFF pirmenybėse, nes pavyzdžiui, FA „Utenio“ komandos dalyvavo PRO lygmenyje, o UAFF čempionate galėjo dalyvauti tik su viena komanda, nes didžioji dalis vaikų varžėsi Lietuvos pirmenybėse“, – teigė UAFF varžybų koordinatorius Vaidotas Rastenis.
Tad iš viso atvirose UAFF vaikų 8×8 čempionatuose varžėsi 35 komandos iš 9 miestų.
„Komandų sumažėjimą lėmė ir registracija LFF „Comet“ sistemoje. Dalis vaikų iš mažųjų apskrities miestų žaisdavo UAFF pirmenybėse už savo miestelio komandą, o Lietuvos pirmenybėse prisijungdavo prie vienos iš didžiųjų apskrities akademijų. Dabar to daryti nebepavyks, dėl ko nukenčia nemažai vaikų iš mažųjų miestelių. Kai komandai negali padėti vienas ar du komandos lyderiai, o komandą sudaro 9-10 vaikų, jie nebegali dalyvauti ir 8×8 pirmenybėse, nes paprasčiausiai nebesurenka vaikų. Tad sistemos pakeitimas, padėsiantis tobulėti didžiųjų akademijų vaikams, kaišo pagalius į ratus mažųjų miestelių komandoms“, – pabrėžė V. Rastenis.
Bent viename UAFF vaikų čempionate 2020 metais dalyvavo komandos iš Anykščių, Ignalinos, Kupiškio, Molėtų, Rokiškio, Širvintų, Ukmergės, Utenos, Visagino ir Zarasų. Iš viso UAFF vaikų salės ir lauko pirmenybėse sužaista 418 rungtynių (lauke – 152, salėje – 266). Tiesa, verta pažymėti, kad rungtynių skaičius salėje ir lauke smarkiai skiriasi todėl, kad lauke dėl pakeistos varžybų sistemos į ruduo-pavasaris iki šiol buvo sužaistos tik pirmojo rato rungtynės, tad pavasarį laukia antrasis.
Proveržis moterų čempionate
Bene maloniausias 2020 metų UAFF akcentas – išsiplėtusi moterų ir merginų komandų geografija.
„Džiugu, kad išsiplėtė geografija. Lyg uraganas į mūsų veiklą įsiveržė Švenčionėlių ir Ukmergės merginų komandos, grįžo Visaginas. Kaip visuomet, tik vasarą mūsų varžybose dalyvauja rankininkės iš Molėtų. Anksčiau kitoms komandoms padėdavusios Utenos „Utenio moterys“ šiame sezone jau žaidė drauge. Prisijungė „Vytrolmos“ ekipa“, – džiaugėsi V. Rastenis.
Pirmą kartą istorijoje UAFF moterų 7×7 pirmenybėse dalyvavo net 10 komandų iš 7 miestų. Iš viso šiais metais varžėsi net 11 skirtingų komandų iš 8 miestų – Anykščių (tik salėje), Švenčionėlių, Ukmergės, Molėtų, Visagino (visos tik lauke), Ignalinos, Kupiškio ir Utenos. Verta pažymėti uteniškių entuziazmas. Jau trečius metus iš eilės auga šio miesto komandų skaičius ir šiemet jis pasiekė net keturis. Pamatysime, ar po šios karantino pauzės jų liks tiek pat, bet tikimės, kad noras žaisti tik augs. Taip pat tikimasi, kad lauko sezone sugrįš Anykščių futbolininkės.
2020 metais UAFF mėgėjų čempionate varžėsi penki klubai. Veteranų salės futbolo pirmenybėse sulaukėme aštuonių ekipų, o lauko – šešių.
„Kadangi XX a. pabaigoje ir XXI a. pradžioje buvo ženklus futbolo žaidžiančių skaičiaus mažėjimas, tiek suaugusiųjų, tiek vaikų tarpe, daug žmonių iš provincijos miestų išvyksta į užsienį ar didžiuosius Lietuvos miestus, natūralu, kad šiuo metu atėjo ir veteranų bei mėgėjų pirmenybių mažėjimo metas. Tiesa prie veteranų pirmenybių skaičiaus mažėjimo mūsų pirmenybėse prisidėjo ir padidėjusi pasiūla, nes atsirado daugiau įvairių šalies mastu organizuojamų varžybų“, – aiškino V. Rastenis.
Iš viso šiame sezone (nuo 2019 metų gruodžio iki 2020 metų spalio) įvairiose UAFF organizuotose pirmenybėse dalyvavo 62 komandos iš 12 miestų. Buvo sužaista 616 rungtynių 14-oje skirtingų lygų (salėje ir lauke). Aktyviausiai pirmenybėse dalyvavo Utenos ir Ukmergės komandos. Nedaug nuo jų atsiliko Visaginas.
Priminsime, kad 2020 metais UAFF moterų salės futbolo čempione tapo Kupiškio „TVM Kupiškio“ ekipa, o lauko pirmenybėse čempionės titulą apgynė „SK Molėtų“ komanda. Tiek salės, tiek lauko UAFF veteranų pirmenybėse triumfavo Panevėžio „Ekrano senjorai“, o dramatiškame UAFF mėgėjų čempionate nugalėjo Utenos FK 2003 klubas.
Iššūkiai ir problemos
Tenka pripažinti, kad ir organizatoriams ne visada pavyksta viską sutvarkyti taip, kad komandos būtų patenkintos, tad čia reikės pasistengti ir ištaisyti klaidas, kurios buvo padarytos.
„Ypatingai opi problema yra teisėjų trūkumas. Deja, šio klausimo išspręsti greitai nepavyks, nes tam reikalingas laikas. Laikas apmokyti teisėjus, sudaryti sąlygas jiems tobulėti. Už tai jie turi gauti atlygį. Žaidėjų bendravimo gebėjimai taip pat turėtų pagerėti. Tai yra kompleksinė problema, reikalaujanti daug laiko, pastangų ir pokyčių. Tačiau kitus organizacinius iššūkius tikrai galima įveikti jau prieš prasidedant kitam sezonui“, – teigė koordinatorius.
Šiuo metu labai sunku yra prognozuoti kitą sezoną. Tenka laukti karantino pabaigos ir Vyriausybės sprendimų.
„Žinome, kad ne tik draudimas varžytis gali pakenkti, tačiau ir ekonominė situacija šalyje gali atsiliepti komandų galimybėms (trenerių atlyginimai, kelionių kaštai), visa tai priklauso nuo savivaldybių, kurių biudžetai nesurenkami, nuo vietos verslininkų rėmimo ir tėvų finansinių galimybių, o šioje krizėje šie procesai yra tik numanomi, bet sunkiai prognozuojami“, – svarstė V. Rastenis.
UAFF varžybų organizatoriai tikisi išlaikyti šių metų pasiekimus, o po poros sezonų, kai komandos bus apsipratusios su nauja sistema, o ekonominė situacija stabilizuosis, galima bus tikėtis ir komandų skaičiaus augimo.
„O dabar turime tikslą išlaikyti tai, ką sukūrėme ir gerinti organizacinius sprendimus“, – sezono apžvalgą ir ateities planus trumpai reziumavo V.Rastenis.
Štai kaip atrodo sezono skaičiai lentelėse: